Marmaris yeni yıl festivali

4 Aralık 2018

Marmaris’te Marmaris Belediyesinin hazırlamış olduğu muhteşem bir yeni yıl programı bulunuyor; Marmaris yeni yıl festivali. 1 ay sürecek olan bu muhteşem etkinlik 1 aralıkta başlayacak ve 31 aralıkta bitecek. Her gün ayrı ayrı etkinlikler olacak ve üstelik hepside ücretsiz olacak.

Marmaris yeni yıl festivali içeriği;   

Devlet Halk Dansları, Karşıyaka Belediyesi Orkestrası, sokak sanatçıları, bale gösterileri gibi bir çok sanatsal etkinliklerle bezenmiş bu büyük festival Türkiye’de bir ilk.

Festival kapsamında Marmaris 19 Mayıs Gençlik meydanında festival boyunca açık olacak olan yöresel lezzetler stantlarında Türkiye’nin dört bir yanından gelen ürünleri tadarak keyifli dakikalar geçireceksiniz. Üstelik bu meydanda festival boyunca açık olacak olan lunapark, yapay buz pisti ve hediyelik eşya stantları da bulunacak.

   Şehrin alternatif noktalarında kurulacak sahneler de sokak sanatçılarının canlı performanslarını seyredebileceksiniz. Canlı heykellerinde bulunduğu festivalde sokak sanatçılarının performanslarını da izleyebileceksiniz.

Marmaris New Year Fest

Yabancı misafirler için Marmaris New Year Fest olarak adlandırılan festivalin ana teması ‘ Kültürlerin Buluşması’ olarak düşünülmüş. Noel Baba ve Ayaz Ata olarak iki farklı karakterin olduğu iki farklı kültür tanıtımı yapılan Marmaris New Year Fest ile yerli ve yabancı misafirlere tam bir şölen havası yaratılıyor.

Ayaz ATA; 

Ayaz Ata Türk mitolojisinde bir efsaneye göre kış aylarında soğuk havada ortaya çıkan ve fakir, aç, yardıma muhtaç, darda kalan herkese yardım ettiğine inanılan ve onlara güzel ve iyi baht anlamına gelen kut verdiğine inanılan bir evliya olduğuna inanılıyor. Türkler güneşin yeniden doğuşunu ve zaferini ‘akçam ağacı’ altında büyük şenliklerle kutlarlardı. Bu büyük bayrama ‘Nardugan’ denir. Bu büyük bayramı Hunlar Avrupa’ya taşıdılar.

Noel Baba ve Noel Bayramı:

Bir Hristiyan bayramıdır ve her yıl İsa Peygamberin 25 aralıkta doğumunun kutlandığı bir bayramdır. Noel Baba efsanesine göre; Noel Baba’nın her yıl Noel Gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan bir kişidir. Bu efsaneye göre çocuklar yer yıl noel öncesi Noel Baba’ya hangi hediyeleri istediklerini anlatan bir mektup yazarlarmış. Noel Baba da efsaneye göre uçan ren geyikleri ile çocukların istediği bu hediyeleri evlerinin bacalarından girerek çocuklara dağıtırmış.

Festivalde bulunan etkinlikler ve festival programı hakkında daha geniş bilgi almak istiyorsanız eğer lütfen burayı tıklayınız.

Marmaris’te bir diğer yeni proje olan Marmaris Macera parkı hakkında bilgi için tıklayınız.

 

Marmaris Yeni Yıl Festivali Resimleri