Yuvarlakçay ve Topgözü

27 Şubat 2021

Yuvarlakçay ve Topgözü hakkında detaylı bilgi ve Yuvarlakçay nerede gibi sorularınıza yanıt verebilecek blog yazımızla detaylı bilgi vereceğiz. Bu bölgenin doğal güzellikleri sizlere huzur verecek.

Yuvarlakçay Hakkında Bilgi

Yuvarlakçay adı bu bölgede bulunan çay suyunun yuvarlanarak aktığı görüntüsü yüzünden verilmiştir. Yuvarlakçay’ın hikayesi ise şöyledir; Yuvarlakçay, Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası Beldesi bölgesini besleyen ve Köyceğiz Gölüne dökülen çayın adıdır. 200 yıl geriye dönük bir hikayesi bulunuyor. 100 yıl önce Çiçek Dağından Köyceğiz Gölü’ne dökülen bu çay, yeraltına iner ve yatağı kurur. Bölge halkına bereket veren bu çayın kurumasıyla bölge tarlaları su olmadığı için kuraklaşmaya başlar. 7 yıl boyunca bir sürü zorluklara göğüs germek zorunda kalan halk çözüm arayışına girer.

Sonunda şimdiki Yuvarlakçay’ın bulunduğu bölge olan Topgözü’nde yeraltında top patlatırlar ve yeraltında topların patlaması ile su yukarı fışkırır ve yuvarlana yuvarlana Köyceğiz Gölü’ne akmaya başlar ve böylece çay da adını yuvarlanan çay ve sonrasında Yuvarlakçay olarak alır.

Su aslında pek derin değildir ancak su yuvarlanarak aktığı için köpürerek akar. Bu sebeple suyu gören ziyaretçiler bu suyun derin olduğunu düşünürler. Bölgeye gelen ziyaretçiler çayın üstüne doğru eğilen ağaçlardan birine kurulmuş salıncakta sallanmayı severler. Sosyal medyada paylaştıkları için bu salıncak Yuvarlakçay ile özdeşleşmiştir.

Su sıcaklığı haziran, temmuz ve ağustos aylarında bile 4 ila 6 derece arasındadır. Yürüyüş yapmaktan keyif alıyorsanız bu suyun kaynağına giden bir yol bulunmaktadır. Yolu takip ederseniz çınar ağaçları sizlere eşlik etmiş olacak ve tüm güzelliklerini sizlere sunmuş olacaktır.

Yuvarlakçay’da Ne Yenir?

Yuvarlakçay’da ne yenir sorusuna en güzel cevap bölgede yetiştirilen taze alabalıktır. Kiremitte yapılan bu alabalığın tadına doyamayacaksınız.  Ayrıca bölgenin diğer bir meşhur yemeği de kuzu tandırdır. Yuvarlakçay ve Topgözü Bölgesine yakın olan halk buraya aslında pazar günleri serpme kahvaltı için akın eder. Eğer sabah saatlerinde buraya geldiyseniz mutlaka aileniz ve sevdikleriniz ile birlikte Yuvarlakçay serpme köy kahvaltısını denemelisiniz. Kahvaltı sadece pazar günü değil, her gün servis edilmektedir.

 

Manzaranın tadını çıkararak aileniz ve sevdiklerinizle burada sabahtan öğleden sonraya kadar vakit geçirebilirsiniz. Kalabalık şehirlerde stres altında yaşayan yerli ve yabancı misafirler bölgeye geldiklerinde doğal güzellikler ile huzur buluyorlar. Akan suyun sesi, ağaçların yaprak hışırtıları ve kuşların ötüşleri tüm stresinizi alacaktır. Bir bardak çay alıp akan suyun güzelliğine dalacak ve stresinizin de o akan suyla birlikte uzaklaştığını hissedeceksiniz.

Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir?

Bu kadar güzel şeyleri okuduktan sonra tabi Yuvarlakçay’a Nasıl Gidilir diye soruyorsunuzdur. Marmaris’ten 60 kilometre uzaklıktadır. En yakın havaalanı ise 17 KM uzaklıkta bulunan Dalaman Havaalanı’dır. Köyceğiz 6 kilometre uzaklıktadır. Yuvarlakçay ve Topgözü Mevkiinde bungalov tarzı konaklama yerleri bulunmaktadır. Toplu taşıma ile gidilememektedir. Kendi aracınız ile ve ya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz. Marmaris Dalaman yolu üzerinde bulunan Beyobası mevkiinde Topgözü levhasını göreceksiniz.

Şimdilik bizden bu kadar. Daha fazla anlatmayalım ki içinizdeki keşfetme isteği harekete geçsin.

Astral Turizm Ekibi olarak hepinize şimdiden iyi tatiller dileriz.

Diğer Blog yazılarımız için burayı tıklayınız.

 

YUVARLAKÇAY RESİMLER

Call Now ButtonCall Now!