Uyku Vadisi

16 Mayıs 2020

Uyku Vadisi Bodrum gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Üstelik Milas’tan geçerken yolunuzun üzerinde bulunmaktadır.

Bodrum’a deniz, güneş ve kum için gidilmesinden dolayı salı kalan bazı cennetlerden çoğu insanın haberi yok. İşe size saklı kalmış bir cennet; Uyku Vadisi.  Sık zeytin, ceviz, narenciye, çınar ve çam ağaçlarının arasında bulunan vadinin içinde Mağara ve bir kanyon bulunmaktadır.

 

Uyku Vadisi Nerede?

Bodrum güzergahı üzerinde, Bodrum – Milas karayolunda Uyku Vadisi tabelası bulunmakta. Bu sapaktan döndüğünüzde köylerin içinden dar bir yoldan ilerleyeceksiniz. Dar yollarda da yönlendirme tabelaları bulunuyor. Öncelikle Restaurant ve otel olan bir tesise varmış olacaksınız. Bu noktadan sonrasını yürüyeceksiniz. Yürüyüş zorluğu bulunanlar tesiste bulunan seyir terasında bekleyebilir. Bekleyenlerin canı kesinlikle sıkılmayacak çünkü bu seyir terasının manzarası inanılmaz. Yürüyüşe çıkacaklar ise 2,5 kilometre kadar ilerleyecek.

Karşınıza ilk önce mağara çıkacak. Adına İncirli Mağara ya da Gökçeler Mağarası deniyor. Son yıllarda turizme kazandırılan bu mağara yaz sıcakları sırasında çok serindir. İlginç şekillerdeki sarkıtlar ve dikitler, iç ışıklandırma ile sizleri büyüleyecektir. Mağara girişi ücretlidir.

 

Uyku Vadisi      Uyku Vadisi     Uyku Vadisi

 

İncirli Mağara ya da diğer adıyla Gökçeler mağarası sonrasında aşağıya doğru yürümeye devam edeceksiniz. En aşağı indiğinizde sizi bir nehir karşılayacak. Gökçeler kanyonu da denilen kanyon içindeki kuş sesleri ve sık ağaçlar arasında suyun kenarına oturduğunuzda huzur hissedeceksiniz. Yazın ve kışın akarsuyun suyunun soğuk olduğunu belirtmekte fayda var.

 

Uyku Vadisi – Nasıl gidilir?

Aslında Uyku Vadisi güzergahı iki tanedir. İlki arabanızla karayolundan gidebileceğiniz, köylerin içinden geçen yoldur. Diğeri ise balık çiftliğinin olduğu yerden yürüme mesafesi 1 saati bulan ve akarsu geçişleri yapacağınız orman yürüyüş yoludur. Dağcılık ya da yürüyüş sporlarına merakınız varsa eğer, balık çiftliği rotasını seçebilirsiniz, ancak unutmayın; akarsudan karşıdan karşıya geçişler olacağından bu duruma hazırlıklı olun. Her iki yolda da canınız sıkılmayacak.

Vadiye indiğinizde gördüğünüz akarsuda alabalık yetiştirilmektedir. Yukarıda ilk görmüş olduğunuz tesiste karnınız acıktığında bu sularda yetiştirilen taptaze alabalıkları tatmanızı tavsiye ederiz. Yorucu bir yürüyüş sonrası yukarıda bulunan tesisin seyir terasında Vadi manzarası ile yorgunluk kahvesi eşliğinde dinlenebilirsiniz.

Unutmayın; her seyahat bir keşiftir..! Tatilinizi sadece deniz, güneş ve kum ile sınırlandırmayın. kendi aracınız ile yola çıktığınızda evinizden erken ayrılıp yol üzerindeki bu tür yerleri keşfederek varış noktanıza ulaşırsanız paranın satın alamayacağı hatıralar biriktirmiş olursunuz.

 Son olarak; Keşfetmekten vazgeçmeyin..!

 

Marmaris’e uğrayacaksanız Marmaris Macera Parkı blog yazısı için tıklayınız.

 

Uyku Vadisi Fotoğrafları