Sapadere Kanyonu

11 Kasım 2018

En az Antalya kadar güzel bir turizm cenneti olan Alanya sınırları içerisinde bulunan Sapadere Kanyonu denizden yaklaşık 15 km içeridedir. Kanyon yaklaşık 400 metre uzunluğunda ve bu güzelliği görmeye gelen ziyaretçilerin rahat gezmesi için yürüyüş yolları ile donatılmıştır. Yürüyüş yolları bu güzel doğaya zarar vermesin diye ahşaptan yapılmıştır.

Sapadere Kanyonu Nerede?

Sapadere Kanyonu aslında yakın zamana kadar sadece bölge yerlileri tarafından bilinen saklı kalmış bir hazine idi. 2008 yılında Alanya Kaymakamlığı, yerli öncüler ve alternatif rota arayan turizmciler tarafından gezi alanı haline getirilip açılmıştır. Uzunluğu 360 metre, yüksekliği ise 400 metredir. Eşsiz bir manzaraya sahip olan Alanya Sapadere Kanyonu, su, rüzgar ve yer hareketleri ile yüzyıllar içinde oluşmuş muhteşem bir kanyondur.

350 metrelik yürüyüş platformu boyunca gezerken bir çok çeşitli şelaleler, değişik türdeki ağaçlar sizleri büyüleyecektir. Üstelik sadece bunlarla da kalmayacak. Kayaların üzerinden fışkıran turkuaz mavi sularla tertemiz hava sizleri şehrin gürültülü stres dolu havasından uzaklaştıracaktır.

Alanya Sapadere Kanyonu içersinde herşey sizi büyüleyecek fakat bunların içinde sizi en çok etkileyecek olan yürüyüş yolunun sonundaki büyük şelaledir. Büyük şelale adeta doğa fotoğrafçılarını kendine çekmesiyle ünlüdür. Sizlerde kendinizi fotoğraf çekmekten alıkoyamayacaksınız.

Sapadere Kanyonu konumu

*Alanya’ya 45 km uzaklıktadır.

* Antalya’ya 179 km uzaklıktadır.

* GPS koordinatları: 36° 30′ 21 derece kuzey, 32° 17′ 43 derece doğu

Yaz gününde kanyonu ziyaret ediyorsanız ve sıcaktan bunaldı iseniz büyük şelalenin altında bulunan muhteşem doğal havuzun serin sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Tabi bunu yapmadan önce suyun yaz ortasında çok serin olduğunu bilmeniz gerekir. Su sıcaklığı 0 derece ile 12 derece aralığında olacaktır.

Açıldığı günden bu yana iki yüz bin üstünde ziyaretçi bu doğal cenneti ziyaret etmiştir. Kanyonun her hangi bir açılış mevsimi yoktur. Yıl boyunca ziyaretçilere kapıları açıktır. Üstelik her mevsim farklı güzelliktedir.

Doğal cennet olan kanyonu gezerken karnınız acıkırsa burada doğaya zarar vermeden yapılan bir restaurant bulunuyor. Öyle ki restaurant akan sudan kendi elektriğini bile üretiyor. İsterseniz tavuk ızgara, isterseniz hemen hanında bulunan doğal havuzlar içerisindeki canlı alabalık ile güzel bir yemek yiyebilirsiniz.

Bizler gerçekten gezip görmeniz için Alanya Sapadere Kanyonu’nu sizlere tavsiye ediyoruz.

Gedevet Yaylası yazımızı okudunuz mu? Lütfen tıklayınız.

 

Sapadere Kanyonu Resimleri