Alanya

Alanya Gezi Rehberi

   Alanya, Güneyinde Akdeniz ve Kuzeyinde ise  Toros Dağlarının bulunduğu küçük bir yarımadada yer almaktadır.Şehrin tam olarak kimin tarafından kurulduğu henüz tam olarak bilinememektedir ancak Alanya’nın bilinen ilk adı Karekosium’dur. Anadolu Selçuklu Hükümdarı olan 1.Alaaddin Keykubat (1200-1237) 1221 yılında düşmanı yenilgiye uğratarak kaleyi ele geçirip şehri almıştır.Kentin adını Alaiye olarak değiştiren Alaaddin Keykubat şehre bir de saray yaptırmıştır.Selçuklu döneminde Alanya başkent Konya’nın yanı sıra ikinci bir başkent olarak kullanılmış ve kışlık bir merkez gibi faaliyet göstermiştir.Alaaddin Keykubat döneminde kent en parlak dönemini yaşamıştır ve bugünkü birçok tarihi yapı (Tersane,kale) Selçuklu döneminden beri ayakta kalabilmiştir.Şehir,daha sonraları Anadolu Birliğinin sağlanmasıyla 1471 yılında Gedik Ahmet Paşa tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.Osmanlı döneminde şehir önce Kıbrıs eyaletine daha sonra da Konya’ya bağlanmıştır. Alaiye,1868 yılında Antalya sancağına bağlanır. Antalya’nın ilçesi olması ise 1871 yılında gerçekleşmiştir. 1935 yılında şehri ziyaret eden Atatürk kente Alanya adını vermiştir.

   Akdeniz Bölgesinde yer alan Alanya,Anatalya iline bağlı bir turizm ilçesidir.Antalya iline 125 km olan Alanya’nın yüz ölçümü 1.598,51 km² olup 2015’teki nüfusu 293.000 civarındadır. Alanyanın doğusunda Gazipaşa,Güneyinde Akdeniz,batısında Manavgat ilçesi ve Kuzeyinde de Toroslar bulunmaktadır.

   Alanya’ya havadan,karadan ve denizden ulaşım mümkündür. Havayolunu kullanarak gelmek isteyenler için iki alternatif bulunmaktadır.Bunlar, Alanyanın batısında yaklaşık 120 km mesafedeki Antalya Havalimanı diğeri ise Alanya’nın doğusunda ve 40 km mesafedeki Gazipaşa Havalimanıdır.

   Alanya,büyük yolcu gemilerinin rahatça gelebileceği şehir merkezinde bir limana sahiptir.287 yat kapasiteli yat limanı şehrin batı girişinde yer almaktadır.Şehri deniz yolu ile yılda ortalama 100 gemi ve 80 bin turist ziyaret etmektedir.

   Alanya’da kışın yağışlı ve nemli yazın da sıcak ve kurak olan tipik bir Akdeniz iklimi hakimdir.Yıllık ortalama sıcaklığı 19 C,deniz suyu sıcaklığı ise 21 C’dir. Deniz suyu sıcaklığının yüksek ve güneşli gün sayısının çok olması turizmi canlı tutmak adına şehir için çok önemlidir.Şehrin üç tarafının dağlarla çevrili olması sebebiyle rüzgara kapalı olmasından dünyanın birçok yerinde yetişen bitkilerin ve meyvelerin Alanya’da da yetişmesine olanak vermiştir.

   Şehrin ekonomisi büyük ölçüde Turizm ve tarıma dayanır.Alanya ve çevresinde seracılık çok yaygındır.Ülke çapında marka olmayı başarmış Alanya muzu başta olmak üzere limon,portakal,greyfurt,turunç gibi narenciye ürünleri ünlüdür.

   Alanya, geniş sahilleri,tarihi eserleri,modern otelleri,balık lokantaları kafe ve barlarıyla yerli ve yabancı birçok turistin ilgi odağıdır.Alanya toplamda yaklaşık 70 km lik bir plaj uzunluğuna sahiptir.Batıdan doğuya doğru en önemli plajları Yeşilköy, İncekum,Avsallar,Türkler,Konaklı,Ulaş, Kleopatra ,Merkez plajı, Tosmur, Alantur ve Mahmutlar plajlarıdır. Ülke turizminde büyük bir paya sahip olan Alanya 1980 li  yıllarda başlayan turizm atılımıyla büyük mesafeler almıştır.Daha önceleri apart otellerin yoğun olduğu ilçede şimdilerde 1000 kişilik tesislerden 3500 kişilik tesislere varan birçok türde turistik tesis bulunmaktadır.

   13.yüzyıldan beri ayakta olan Alanya Kalesi,tersane ve sekizgen Kızıl Kule Alanya’nın görülmeye değer simgeleridir.Akşam saatlerinde liman çevresinde kafeler,barlar ve çeşitli restaurantlar yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir.Ayrıca bu bölgede el sanatları,deri,mücevherat,el çantaları ve yöreye özgü renkli su kabaklarının satıldığı birçok butik yer almaktadır.

   Mağaraları keşfetmekten hoşlananlar için Alanya eşsiz bir yerdir. Damlataş Mağarası gezilmesi gereken yerlerden biridir.Tekneler ve botlarla denizden kolayca ulaşabileceğiniz Fosforlu Mağarası, Aşıklar Mağarası ve Kızlar Mağarası görülmeye değer diğer mağaralardır.Ayrıca Alanya’nın 15 km doğusunda bulunan Dim Mağarası bölgenin en büyük mağaralarından biridir.

   2017 yılının sonlarına doğru hizmete açılan Damlataş – Kale teleferik hattı ise şehre büyük canlılık getirmiş ve yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çekmiştir.

   Alanya yemek kültürü ve geleneksel kılık kıyafetleriyle dikkat çekicidir. Günümüzde turizm olgusunu yoğun bir şekilde yaşayan şehir, açık bir toplum özelliğinde olmasını turizme borçludur. Alanya’da sürekli yaşayan yabancıların şehirde ve yakın yerleşim yerlerinde düğünlere, sünnet düğünlerine, hatta Türklerin cenaze törenlerine katıldığını görmek mümkündür. Burada, sadece Avrupalı insanların Türk kültürünü merak ettikleri gözlenmemekte, aynı zamanda Türk insanının değişime ve dönüşüme kolaylıkla uyum sağladığı da gözlenmektedir. Bu karşılıklı etkileşimlerin ve turizmin sonucu olarak Alanya günümüz modern kültürünün yaşandığı bir kent olmuştur.

  Tüm Sahillerinde denize girilebilen şehir deniz,kum ve güneş cennetidir.

 

Alanya Günübirlik Turlar;

 

  • Alanya Hamam Turu: Tatil başlangıcında gidilecek turların en başında gelmesi gerekir. İyi ve kalıcı bronz bir tene sahip olmak için öncelikle ölü derilerden kurtulmanız gerekir. Bunun içinde Alanya Hamam Turu Alanya tatili sırasında, tatil başlangıcında gidilen popüler bir turdur. Daha fazlası için tıklayınız.

 

  • Alanya Jeep Safari Turu: Adrenalin tutkunu misafirlerin en çok tercih ettiği turların başında gelir. Bu tur ile hem doğayı görür, hemde adrenalin dolu dakikalara yaşarsınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız.

 

 

Bu bilgileri bilgisayarınıza aşağıdaki pdf logosuna basarak indirebilirsiniz.              

Tags:  Alanya Rehberi – Alanya Kalesi – Kızıl Kule

Alanya Gezi Rehberi