Günnücek Milli Parkı

4 Haziran 2020

Bu blog yazımızla sizlere Günnücek Milli ParkıNasıl Gidilir? Muğla Gezi Rehberi ile ilgili faydalı bilgiler vereceğiz. Umuyoruz ki Marmaris tatili sırasında vereceğimiz bilgiler sizlere çok faydalı olacaktır.

 

Günnücek Milli Parkı Nerede?

Ege bölgesi ile Akdeniz Bölgesiniz geçiş noktası olan Muğla’nın güzel tatil beldesi olan Marmaris’te bulunur. Muğla şehir merkezinden 60 kilometre uzaklıktadır ve Marmaris şehir merkezinden ise 2 kilometre uzaklıktadır.

1996 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Bu doğa harikası milli parkın yüzölçümü ise 29.206 hektardır. Yerel Halk arasında sığla ağacına Günnük Ağacı denir ve park adını sahip olduğu bu günnük ağaçlarından alır. Günnücek Milli Parkı kendine özgü orman ve bitki örtüsü ile de ayrı bir doğa harikasıdır. Günnük yani Sığla ağacı bölgeye özgü endemik bir ağaç türüdür. Sığla ağacı kıyı alanlarında görülür. Genelde ağaç yaprakları parfüm ve ilaç yapımında kullanılmaktadır. Tabi milli park olmasından dolayı artık burada ki Günnük ağaçları koruma altındadır. Parkın hem sahili hemde orman yürüyüş alanları olduğundan çok önemli bir konumda olması bu güzelliğin korunması gerekliliğini ön plana çıkarmış ve bu sebeple de milli park olması düşünülmüştür. Frigana ve öncesi otsu bitkiler ile maki ve kızıl çam ormanları ile ekolojik açıdan büyük önemdedir.

Yaklaşık 300 dönümlük bu parkta yaban domuzu, sincap, yaban eşeği, kedi, 50 değişik türde olan kuşlar bulunmakta. Ayrıca 106 omurgasız türü ile, 34 balık türü, 32 sürüngen türü, 37 memeli türü, 7 çift yaşamlı türü de yaşamlarını sürdürmektedir.

Parkın içinde ahşap yürüyüş alanları, gölet, piknik ve kamp alanları, anıt ağaçlar bulunmaktadır. Bisiklet sürmek, yürüyüş yapmak, spor yapmak için can atacağınız muhteşem güzellikteki Marmaris Günnücek Milli Parkı içinde tüm stresinizden uzaklaşacaksınız. Fotoğraf makinenizi mutlaka yanınızda gerin. İnanılmaz güzellikte kareler çekeceksiniz.

 

Günnücek Milli Parkına Nasıl gidilir?

Özel aracınız var ise Marmaris’e tepeden aşağı indiğinizde karşınıza çıkan ilk ışıktan sola dönüp 2 km devam etmeniz gerekiyor. Marmaris Macera Parkını geçince sağ tarafınızda göreceksiniz. Marmaris’e gelmek için en yakın havaalanı Dalaman Havaalanıdır. Dalaman Havaalanından Marmaris’e Havaş ve Muttaş servisleri kalkmaktadır. Tüm havaalanı servisleri Marmaris otogarını son durak olarak kullanmaktadırlar. Marmaris otogarından taksi ile gidebilirsiniz. Bir de Yalancı Boğaz Dolmuşları Marmaris Günnücek Milli Parkı önünden geçmektedir. Bu dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz.

Her yeni gezi yepyeni bir keşiftir. Ne gezmekten vazgeçin, ne de keşfetmekten. Unutmayın; keşfetmek size paranın satın alamayacağı anılar kazandırır.

Şimdiden Marmaris’e hoş geldiniz.

 

Milli Parkın TRT’de yayınlanan 15 dakikalık videosu için burayı tıklayın.

 

 

tavsiye ediyoruz Marmaris Macera Parkı blog yazımız için tıklayınız.     tavsiye ediyoruz

 

Günnücek Milli Parkı Resimleri