Dim Çayı

15 Mayıs 2020

Dim Çayı, Antalya Bölgesinde serinlemek amaçlı olarak yerli ve yabancı turistlerin en popüler gezi noktasından biridir. Dim Çayı, Dim barajı üzerinde kuruludur ve Çay üzerinde kurulu bir çok restaurant, çay bahçeleri ve piknik alanları mevcuttur. Bu dinlenme alanları Dim Barajından başlar ve Tosmur Beldesi sahiline doğru uzanır.

Bildiğiniz gibi Antalya’nın sıcak havası meşhurdur. Yazın bu sıcak havalarda yerel halk ve yerli – yabancı turistler serinlemek ve aileleriyle birlikte vakit geçirebilecekleri bu serin alanlarda gün boyu zaman geçirirler.

Burada Bulunan restaurantlardaki ürünler çok tazedir. Hatta bazı restaurantlar

Dim Çayı üzerinde kendi oltanızla alabalık avlamanıza bile izin veriyorlar. Tuttuğunuz balığı ızgara ya da tava olarak yiyebilmenin keyfini süreceğiniz muhteşem bir yerdir.

 

Dim Çayı nerede?

Dim Çayı, Torosların eteklerin yolculuğuna başlar. 60 Km süren yolculuğu sırasında en son Kestel ve Tosmur Mahalleleri geçer ve Akdeniz’e dökülür.  Çayın oluşturduğu vadinin doğal güzellikleri sizleri büyüleyecektir. Yol boyunca sıralanan tesislerde, çayın serin sularında yüzme imkanı da bulacaksınız. Suyun çok soğuk olduğunu burada belirtmekte fayda var. Bölgede aynı zamanda alternatif turizm etkinlikleri de yapılmaktadır. Rafting zorluk derecesi 6 ya kadardır. 6, en zor rafting yapılan nehirler için olan derecedir. Çoruh Nehri rafting zorluk derecesi 6 olan bir nehirdir. Burada sadece sertifikalı sporcular rafting yapabilir. Dalaman Çayı zorluk derecesi 3dür. Dim Çay yakınında yapılan rafting zorluk derecesi 1-2 dir ki bu en düşük derecedir, yani en kolay rafting yapabilme derecesidir. Göl üzerinde bulunan Ak Köprü’den başlayıp 5,5 km uzanan bir rafting parkuru bulunmaktadır. Bölgede aynı zamanda Jeep Safari, Doğa yürüyüşleri, Dağ bisikleti ve atv safari içinde alanlar bulunmaktadır.

 

Dim Çayı’na nasıl gidilir?

Özel araç ile:

Alanya çıkışındaki sahil yolu üzerinden Gazipaşa – Mersin güzergahını izleyip, bu yolun yaklaşık 5. Km’de Alantur’ varmadan önceki soldan dönüp bu yolu izleyerek Dim Çay’a ulaşabilirsiniz.

Toplu Taşıma ile:

Alanya merkezden hareket eden araçlar ile gidebilirsiniz.

Unutmadan;

Bölgede görülmesi gereken alanlardan biride kuşkusuz Dim Mağarasıdır. Dim mağarası en az sizi göl kadar etkileyecek bir mağaradır. Vadinin doğu yamacında bulunur. Giriş ücreti 18 TL’dir

 

 

dim çayı       dim çayı

 

 

Sapadere Kanyonu blog yazısı için tıklayınız.

 

Dim Çayı Resimleri